Slovenskí zamestnávatelia a živnostníci neočakávajú zlepšenie podnikateľského prostredia
Publikované: 8.1.2024Čo sa týka rozpočtu, Slovenský živnostenský zväz vníma pozitívne zvýšenie limitu obratu pre uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov na 60-tisíc eur
Konsolidačné opatrenia pretavené do návrhu štátneho rozpočtu znamenajú pre živnostníkov a zamestnávateľov nové finančné zaťaženie. Prioritou vlády by mala byť konsolidácia predovšetkým na výdavkovej strane rozpočtu. Zhodli sa na tom oslovení zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenského živnostenského zväzu.
Tento rok bol chaotický
Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová hodnotí uplynulý rok ako chaotický. „Predkladanie poslaneckých návrhov bez riadneho vyčíslenia ich dosahov na obyvateľstvo a podnikateľské prostredie či prijímanie zákonov bez akejkoľvek odbornej diskusie za zatvorenými dverami sa na Slovensku stalo bežnou praxou,“ zhodnotila.
Časti rozpočtu, ktoré sa týkajú konsolidácie verejných financií, sú podľa nej pre zamestnávateľov problematické a neriešia podstatu ich problémov, napríklad daňovo-odvodové zaťaženie. Aj podľa generálneho sekretára Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka rozpočet spôsobí utlmenie ekonomickej aktivity.
„Vyššie náklady na podnikanie znamenajú zhoršenie podmienok pre podnikanie. Zvyšujúce sa náklady firmám či samotným zamestnancom bez toho, aby konsolidácia prebiehala aj na výdavkovej strane verejných rozpočtov. Pritom práve tam vidíme najväčší priestor pre úspory,“ dodal Martin Hošták.
Opatrenia rozpočtu podľa Miriam Filovej nenasvedčujú tomu, že podnikateľské prostredie bude priaznivejšie ako doteraz. „Navrhované opatrenia na konsolidáciu verejných financií postihujú najmä podnikateľskú sféru, čo vytvára ďalší tlak na výdavky spoločností, zvyšuje ich náklady, a teda aj spomínané ceny konečných tovarov a služieb,“ dodala.
Dôležitá je stabilita podnikateľského prostredia
Pre živnostníkov a malé a stredné podniky je podľa generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušovej najdôležitejšia stabilita podnikateľského prostredia. „V tomto však vzhľadom na očakávanú ďalšiu konsolidáciu verejných financií zrejme zlepšenie nenastane a ekonomické subjekty sa budú potykať s negatívnymi zmenami tak v oblasti daní, ako aj odvodov a inej finančnej záťaže,“ uviedla.
Za najväčší úspech zväzu za uplynulý rok považuje prijatie spoločnej deklarácie na podporu stavebných remesiel, v ktorej jej signatári upozornili vládu na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v stavebníctve a v službách a navrhli potrebné opatrenia.
Zmeny podnikateľského sektora
Čo sa týka rozpočtu, Slovenský živnostenský zväz vníma pozitívne zvýšenie limitu obratu pre uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov na 60-tisíc eur. „Očakávame, že čoskoro bude nasledovať aj nami požadované zvýšenie limitu pre povinnú registráciu za platiteľa DPH,“ dodala Miriam Bellušová.
Podľa Martina Hoštáka by pre podnikanie malo pozitívny vplyv razantné naštartovanie čerpania štrukturálnych fondov Európskej únie. „Tak, ako je tomu v iných krajinách Únie,“ uzavrel.
Zdroj: Zamestnávatelia a živnostníci zostávajú skeptickí | TREND