Prezídium SŽZ
- Prezídium SŽZ je kolektívnym výkonným orgánom SŽZ v čase medzi zasadnutiami Rady SŽZ.
- Prezídium SŽZ má najmenej päť členov, tvoria ho Prezident, 1. viceprezident a viceprezidenti SŽZ. Prezídium SŽZ zasadá najmenej raz za štvrťrok.
- Do pôsobnosti Prezídia SŽZ patrí najmä:
- Zo svojich členov voliť na obdobie štyroch rokov a odvolávať Prezidenta a 1. viceprezidenta SŽZ.
- Rozhodovať o všetkých otázkach týkajúcich sa činnosti SŽZ medzi zasadnutiami Rady SŽZ.
- Zabezpečovať operatívny výkon podnikateľských aktivít SŽZ a výkon práv a povinností vyplývajúcich z finančnej a majetkovej účasti v iných právnych subjektoch.

Prezídium SŽZ

Ján Palenčár
Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Rada SŽZ
- Radu SŽZ tvorí zastúpenie všetkých riadnych členov PO, spravidla je to najvyšší predstaviteľ ŽS/cechu.
- Rada SŽZ zasadá najmenej raz za polroka.
- Do pôsobnosti Rady SŽZ patrí:
- rozhodovať o všetkých otázkach týkajúcich sa činnosti SŽZ medzi zasadnutiami Snemu SŽZ
- voliť zo svojich členov na obdobie štyroch rokov a odvolávať z funkcie najmenej piatich členov Prezídia SŽZ.
- predkladať Snemu SŽZ návrhy na voľbu a odvolanie a členov Dozornej rady SŽZ, na obdobie štyroch rokov,
- predkladať materiály na rokovanie Snemu SŽZ,
- rozhodovať o finančnej a majetkovej účasti SŽZ v iných právnych subjektoch a schvaľovať svojich zástupcov do ich orgánov,
- prijímať za riadneho člena právnické osoby – živnostenské spoločenstvá a cechy. asociácie a združenia,
- rozhodovať o vylúčení člena zo SŽZ,
- schvaľovať členov likvidačnej komisie.
Dozorná rada SŽZ
- Dozorná rada SŽZ je najvyšší kontrolný orgán SŽZ.
- Dozorná rada SŽZ zasadá najmenej dva razy do roka.
- Dozorná rada SŽZ má najmenej troch členov, pričom aspoň dve tretiny členov dozornej rady musia byť zároveň členmi SŽZ.
- Predseda Dozornej rady SŽZ sa zúčastňuje na zasadnutiach Rady SŽZ s hlasom poradným.
JUDr. Eva Marianyiová
Národná asociácia realitných kancelárii Slovenska
Vladimír Bolík
Cech maliarov Slovenska
Martin Tršo
Cech kachliarov
Snem Slovenského živnostenského zväzu
- Najvyšším orgánom SŽZ je Snem SŽZ, zložený z delegátov, ktorých nominujú jednotliví členovia SŽZ (cechy a združenia) podľa určeného kľúča.
- Snem SŽZ je oprávnený rokovať o všetkých veciach týkajúcich sa činnosti SŽZ, najmä:
- schvaľuje Stanovy SŽZ, ich zmeny a doplnky,
- schvaľuje hlavné smery činnosti SŽZ,
- volí a odvoláva na štvorročné volebné obdobie najmenej troch členov Dozornej rady SŽZ,
- berie na vedomie informáciu o delegovaní členov Rady SŽZ členmi SŽZ,
- schvaľuje rozpočet SŽZ na príslušný kalendárny rok,
- prerokováva a schvaľuje správu o hospodárení SŽZ a správu Dozornej rady SŽZ,
- stanovuje výšku členského príspevku pre právnické osoby, fyzické osoby podnikateľov aj obchodné spoločnosti na nasledujúci kalendárny rok,
- berie na vedomie vznik a zánik členstva a rozhoduje o odvolaní alebo vylúčení člena,
- udeľuje čestné členstvo.
- Snem SŽZ zasadá najmenej raz za kalendárny rok.
Členovia Slovenského živnostenského zväzu
Cech profesionálov DDD
Prezident: Marek Holeš
Web: http://www.cechprofesionalovddd.sk/
Kontaktné údaje:
Karpatské námestie 10A
831 06 Bratislava
tel.: +421 907 535 675
email: cechprofesionalovddd@gmail.com

Cech profesionálov pre deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu je v zmysle ustanovení § 2 a 19 ods. 1 Zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v platnom znení občianskym združením. Cech bol založený v decembri v roku 1991 a pôvodne mal 11 členov. Je dobrovoľnou neziskovou organizáciou, ktorá vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky. Napriek relatívne malej členskej základni si vybudoval cech autoritu a uznanie ako reprezentant občianskeho profesného združenia v DDD na Slovensku, u centrálnych a regionálnych štátnych a samosprávnych orgánov, odborných inštitúcií, firiem DDD, výrobcov a distribútorov prípravkov DDD, masmédií a ďalších domácich a zahraničných partnerov. Pre poskytovateľov služieb v regulácii škodcov, živnostníkom a odborným firmám pomáha hájiť ich záujmy voči úradom. Zastupuje slovenských profesionálov na medzinárodnej úrovni.
Cech kachliarov
Prezident: Štefan Bobocký
Web: http://www.cechkachliarov.sk/
Kontaktné údaje:
Kremnička 10
974 05 Banská Bystrica
tel.: +421 905 616 914
email: kancelaria@cechkachliarov.sk

Cech kachliarov je profesijné združenie, ktoré napomáha záujemcom o realizáciu krbu, kachľovej pece či sporáku v zorientovaní sa na slovenskom kachliarskom trhu, a tým ich chránili od možných problémov, či už s funkčnosťou, alebo aj požiarnou bezpečnosťou konkrétneho diela. Je v záujme serióznych kachliarov aby pri kolaudácii domu bola okrem revíznej správy komínového telesa vyžadovaná aj odborná spôsobilosť kachliarskej firmy, ktorá dielo realizovala.
Cech kamenárov Slovenska
Cechmajster: Ján Krtík
Webstránka: –
Kontaktné údaje:
Pod amfiteátrom 7
934 01 Levice
tel.: 036 / 631 69 71
email: jan.krtik@gmail.com

Cech kamenárov Slovenska vznikol v roku 1992. Ide o jednu z prvých dobrovoľných profesijných organizácii na Slovensku. Združuje Živnostníkov, ktorí pôsobia v oblasti kamenárskeho remesla a kamenosochárstva. Svojim členom umožňuje získavať najnovšie poznatky z oblasti ťažby a spracovania kameňa. Informuje ich o nových technológiách, poskytuje poradenské a konzultačné služby a organizuje rôzne odborné podujatia. Cech sa úspešne angažuje v odbornej príprave budúcich kamenárov a v príprave majstrovských kurzov a majstrovských skúšok pre podnikateľov. Spolupracuje so Stredným odborným učilišťom stavebným v Leviciach, ktoré pripravuje študentov v učebnom odbore kamenár. Desiatky absolventov tejto školy sa už úspešne uplatnili v praxi. Cech bol jedným z odborných garantov medzinárodnej výstavy kameňopriemyslu, geodézie a kartografie INTERSTONE v Trenčíne. Spoluorganizuje súťaže zručnosti učňov. Spolupracoval pri príprave medzinárodných sochárskych sympózií v Bojniciach a Dudinciach. Významná je aj účasť cechu na medzinárodných projektoch podporovaných z programov EÚ. Táto aktivita napomáha členom udržiavať živé kontakty so zahraničím.
Cech pekárov a cukrárov regiónu západného Slovensko
Cechmajster: Jozef Oremus
Web: http://www.cechpekarov.sk/
Kontaktné údaje:
M.R. Štefánika č. 10,
902 01 Pezinok
tel.: 033/641 33 14, 033/ 641 23 97
email: sekretariat@cechpekarov.sk

Cech pekárov a cukrárov regiónu západného Slovenska je občianske združenie profesného zamerania, ktoré má za cieľ združovať živnostníkov, remeselníkov v cukrárskej a pekárskej výrobe. Jeho prvopočiatky sa datujú od roku 1993, kedy nová nastupujúca generácia podnikateľov, živnostníkov a prevádzkovateľov malých remeselných pekární z okolia Pezinka a Bratislavy mala pocit, že je dobré byť združený, o svojich problémoch si porozprávať a aj ich spoločne riešiť. Dnes je tento Cech jedným z najvýznamnejších na Slovensku. Už dávnejšie neplatí, že Cech územne pokrýva len región západného Slovenska, pretože okrem Košického kraja sú v našom Cechu zastúpené všetky ostatné.
Cech strechárov Slovenska
Predseda: Eduard Jamrich
Web: http://www.cechstrecharov.sk/
Kontaktné údaje:
Ivanská cesta 27
821 04 Bratislava
tel.: + 421 2 43 42 62 59
email: cechstrecharov@cechstrecharov.sk

Cech strechárov Slovenska (CSS) vznikol v roku 1997 ako dobrovoľné profesijné združenie živnostníkov a podnikateľov, medzi ktorých patria realizátori striech v profesiách klampiar, strechár (pokrývač), tesár a hydroizolatér, poprední výrobcovia a dodávatelia materiálov pre strechy, poprední odborníci a organizácie zaoberajúce sa vzdelávaním v oblasti striech a odborníci zaoberajúci sa problematikou strechy ako celku a jednej z najnáročnejších konštrukcií pozemného staviteľstva.
Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Prezident: Ján Palenčár
Web: http://www.narks.sk/
Kontaktné údaje:
Galvaniho 17/C
821 04 Bratislava 2
tel.: +421 902 952 391
email: narks@narks.sk

Asociácia bola zaregistrovaná v roku 1998. Vznikla zlúčením Asociácie realitných kancelárií Slovenska a Združenia realitných kancelárií SR, ktoré na trhu pôsobili už od roku 1992. Základným cieľom asociácie je integrácia realitných kancelárií Slovenska v rámci trhu s nehnuteľnosťami, ich prosperita, presadzovanie ich záujmov, vzájomná spolupráca vo všetkých oblastiach obchodovania s nehnuteľnosťami. Využíva tiež nové poznatky pre zvýšenie kvality poskytovaných služieb v realitných činnostiach. Asociácia predkladá odborné stanoviská k pripravovaným legislatívnym zmenám v oblasti trhu s nehnuteľnosťami. Prispieva k zvyšovaniu profesijnej úrovne pracovníkov realitných kancelárií prostredníctvom vzdelávacích kurzov. – Asociácia nadväzuje kontakty s európskymi a zámorskými organizáciami podobného zamerania. Je členom európskej asociácie realitných profesií (CEPI) so sídlom v Bruseli, podpísala protokoly o spolupráci s americkou Národnou asociáciou obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR), s Maďarskou asociáciou, s Asociáciou realitných kancelárií Českej Republiky (ARK ČR).
Cech maliarov Slovenska
Cechmajster: Ladislav Konkoly
Web: http://www.cechmaliarov.sk/
Kontaktné údaje:
Nitrianska cesta 61
940 01 Nové Zámky
tel.: +421 905 238 564
email: info@cechmaliarov.sk

Cech maliarov Slovenska/ CEMAS vznikol v roku 2000 ako dobrovoľné profesijné združenie živnostníkov- maliarov, maliarskych spoločností, maliarskych predajní, medzi ktorých patria odborníci s dlhoročnou praxou. Členmi CEMAS sú aj Stredné odborné školy zo všetkých krajov Slovenska.
Cieľom CEMAS je zastupovať, presadzovať záujmy, hájiť práva a požiadavky svojich členov, podporovať výmenu skúseností, zabezpečovať poradenskú činnosť, iniciovať novelizáciu noriem a právnych predpisov pre posilnenie postavenia remesla, v spolupráci so štátnymi orgánmi posudzovať koncepciu výchovy žiakov a pod.
Povinnosťou CEMAS je informovať zákazníka o kvalite prác svojho člena a zvýšiť informovanosť o aktivitách cechu a jeho členoch v povedomí laickej i odbornej verejnosti.
Záruka profesionálnej kvality členov CEMAS: Členovia CEMAS s vlastníctvom Certifikátu CEMAS a známky kvality/ loga CEMAS sú zárukou odbornosti a kvality vykonaných prác v maliarstve. Zásadou členov CEMAS je slušne a čestne sa správať v podnikaní a profesijná zdatnosť. CEMAS má celoslovenskú i zahraničnú pôsobnosť a od r. 2014 je členom medzinárodného združenia UNIEP v Bruseli, kde sa spoločne so zahraničnými partnermi zapája do medzinárodných rozvojových projektov, ako napr. Leonardo da Vinci, alebo Erasmus+.
Slovenský Podkúvačský Cech (SPC)
Predseda: Maroš Klobúšnik
Web: www.podkuvaci.sk
Kontaktné údaje:
Československej armády
949 01 Nitra
Tel.: 0905 565 180
Email: info@podkuvaci.sk

Slovenský Podkúvačský Cech (SPC) je organizácia zameraná na presadzovanie profesijného rozvoja podkúvačov, poskytuje vedenie a zdroje v prospech podkúvačstva, a taktiež zlepšuje životné podmienky koňa cez vzdelávanie podkúvačov.
SPC je dobrovoľným združením občanov (stavovskou organizáciou), ktorá bola založená v roku 2015..
Spoločne so zahraničnými partnermi sa zúčastňujú odborného vzdelávania vo svojej profesii a vymieňajú si medzinárodné skúsenosti a praktiky.
Cieľom Slovenského podkúvačského cechu je rozvíjať vedomosti a zručnosti svojich členov, agitovať v prospech kvality života koní, robiť všeobecnú osvetu pre zlepšenie úrovne starostlivosti o kone, hájiť dobré meno podkúvačského remesla a rozširovať členskú základňu.
Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM), občianske združenie
Predseda: Martin Mihál
Web: https://zvmm.sk/
Kontaktné údaje:
Lamačská cesta 6749/45,
841 03 Bratislava
Tel.: +421 903 508 712
Email: martin.mihal@xella.com

Združenie výrobcov murovacích materiálov je záujmovým združením právnických osôb, ktoré bolo založené s cieľom presadzovať spoločné záujmy jeho členov a ďalších právnických osôb pôsobiacich v oblasti výroby murovacích materiálov.
Cieľom združenia je, aby ľudia na Slovensku mohli stavať efektívne a pomáhajú im zorientovať sa v záplave informácií a neustálou osvetou reflektujú na aktuálne výzvy stavebníctva. Vyrábajú materiály na ekologické, trvácne, bezpečné a zdravé domovy pre všetkých. Členovia združenia zamestnávajú na Slovensku viac ako 545 ľudí a ročne vyrobia 1 330 000 metrov kubických murovacieho materiálu.
Občianske združenie Asociácia TAXI Slovenskej republiky (ATX SR)
Prezident: Branislav Masár
Kontaktné údaje:
Račianska 1524/75,
831 02 Bratislava

Cieľom združenia je podporiť a presadzovať záujmy členov, najmä pri skvalitňovaní podmienok podnikania v taxislužbe. Prostredníctvom asociácie chcú dosiahnuť, aby taxislužba sa stala férovou, kvalitnou, transparentnou službou za udržateľné ceny.