Hlavné činnosti Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ)
SŽZ sa aktívne zapája do legislatívnych procesov a v prípade potreby iniciuje vyjednávania s predstaviteľmi vlády a ďalšími štátnymi orgánmi, aby sa zlepšili legislatívne a ekonomické podmienky na podnikanie pre živnostníkov, malé a stredné podniky (ďalej len „MSP“).
SŽZ usiluje o zlepšovanie sociálneho postavenia a sociálnej ochrany živnostníkov, ktorí tvoria významnú súčasť ekonomiky v krajine.
SŽZ poskytuje svojim členom informačný servis prostredníctvom pravidelného elektronického newslettra, webového sídla a sociálnych médií; koordinuje spoločné aktivity členských organizácií vo vzťahu k inštitúciám štátneho, verejného a súkromného sektora; reprezentuje ich požiadavky a návrhy na úrovni vlády a parlamentu, ako aj v rôznych poradných orgánoch a komisiách.
SŽZ aktívne spolupôsobí v oblasti európskeho a národného sociálneho dialógu, je členom Európskej konfederácie staviteľov (EBC), zakladajúcim členom Slovak Business Agency, pridruženým členom Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).


O nás
SŽZ vznikol v roku 1992 ako združenie živnostenských spoločenstiev a profesijných cechov. SŽZ sa považuje za nástupnícku organizáciu Slovenského živnostenského zväzu, ktorý na Slovensku existoval do roku 1952, keď boli tieto inštitúcie a ich majetok znárodnené. Etablovanie SŽZ po obnovení slobodného podnikania v 90tych rokoch 20. storočia posilnil projekt realizovaný s Remeselnou komorou TRIER, ktorý podporila nemecká vláda. Projekt bol zameraný na finančnú, materiálnu a personálnu pomoc, vytváranie nových regionálnych živnostenských spoločenstiev a cechov, ich posilnenie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy a na pomoc pri zvyšovaní kvality remesiel.
SŽZ poskytuje poradensko-konzultačné služby svojim členom aj verejnosti, organizuje odborné semináre, pripravuje odborné publikácie. Príjmy zväzu tvoria členské príspevky, dotácie, prostriedky z projektovej spolupráce a príjmy z vlastnej hospodárskej činnosti.
30 rokov pôsobenia SŽZ
Za viac ako 30 rokov pôsobenia sme pomohli na Slovensku založiť desiatky živnostenských spoločenstiev, alebo cechov. Členská základňa sa tvorí v dvoch úrovniach, územná pôsobnosť – živnostenské spoločenstvá (ŽS) a profesijná pôsobnosť – cechy.
SŽZ zastupuje a presadzuje záujmy svojich členov v snahe:
– zabezpečiť pre nich významné spoločenské postavenie;- zrovnoprávniť ich v sociálnom dialógu v Slovenskej republike;
– podporovať ich rozvoj tak, aby mohli rovnocenne a aktívne pôsobiť v spoločnom trhu EÚ.
Naším pôsobením významne ovplyvňujeme formovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, osobitne vo vzťahu k živnostníkom a malým podnikateľom.

Najdôležitejšie požiadavky SŽZ v oblasti legislatívy
- Zmysluplne zapojiť živnostníkov do systému sociálneho zabezpečenia s cieľom posilnenia ich sociálnej ochrany, napríklad presunom odvodov hradených do rezervného fondu solidarity do fondu sociálneho poistenia a inými úpravami.
- Navýšenie hranice obratu pre povinnú registráciu na DPH na úroveň 85.000 EUR, ktorá by reflektovala na nepriaznivú situáciu v podnikateľskom prostredí spôsobenú okrem iného aj vysokou mierou inflácie v predošlých rokoch a tiež by zohľadňovala možnosti na podporu MSP, ktoré priniesla nová smernica EÚ o dani z pridanej hodnoty.
- Znížiť daňovo-odvodové zaťaženie príjmov zamestnancov z pracovného pomeru – ako súčasť boja s nelegálnou prácou a švarc systémom pri „zamestnávaní“ na živnosť. Zároveň sa tým zlepší sociálne postavenie ľudí, ktorých firmy zamestnajú formou riadneho pracovného pomeru, pri nástupe do dôchodku.
- Vytvoriť právny rámec pre odovzdanie živnostenského podniku rodinným príslušníkom pri odchode do dôchodku, zvlášť s ohľadom na prevod majetku zaradeného do podnikania.
- Vyžadovať odbornú spôsobilosť pre podnikanie formou živnosti pre zásadne širší okruh profesií, než ustanovuje aktuálny obsah Prílohy 1 a Prílohy 2 živnostenského zákona, s cieľom podporiť kvalitu poskytovaných služieb s ohľadom na ochranu zdravia a majetku spotrebiteľov a znížiť počet nepravých, resp. tzv. nútených živnostníkov.
Prezidenti Slovenského živnostenského zväzu

Anton BUBEN
1992 - 2005

JUDr. Peter MASÁR
2005 - 2009

Stanislav Čižmárik
2009 - súčasnosť
Najvýznamnejšie míľniky v činnosti SŽZ
1992 – Založenie Slovenského živnostenského zväzu
1995 – 2002 Dlhodobý projekt spolupráce s Ústredným zväzom nemeckých remesiel (ZDH) realizovaný prostredníctvom Remeselnej komory v Trevíri, ktorý pomohol vybudovať Slovenský živnosten a podporoval jeho členskú základňu,
1998 Memorandum o spolupráci a porozumení medzi SŽZ a maďarským združením podnikateľov IPOSZ
1999 Spoločný stánok členských firiem SŽZ na Medzinárodnom veľtrhu remesiel v Mníchove, Nemecko
2010 Spoločný stánok členských firiem na Remeselnej výstave Celje, Slovinsko
2015 Odborná konferencia: „Skvalitňovanie podnikateľského prostredia a problém čierna práca“ v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR
2018 Stánok na výstave CONECO, Racionenergia v Bratislave
2019 Vydanie videí k propagácii remesiel: kachliar, pekár, kamenár, strechár, maliar
2020 Vydanie príručky BOZP pre živnostníkov v spolupráci s SBA a Národným inšpektorátom práce
2020 – 2022 Webináre o zelenom verejnom obstarávaní v rámci projektu XPRESS-HORIZON2020
2022 Odborná konferencia o živnostenskom podnikaní: Perspektívy živnostenského podnikania
2023 Moderovaná diskusia s predstaviteľmi politických strán: Budúcnosť podnikania na Slovensku
2024 Podpísanie Memoranda o spolupráci so Sociálnou poisťovňou
Výročná konferencia : Chýbali by nám živnostníci? Význam živnostenského podnikania pre ekonomiku a spoločnosť
2025 Výročná konferencia: Konkurencieschopnosť malého podnikania – živnostníci a mikropodniky v meniacom sa hospodárskom prostred