O nás

You are here:

Hlavné činnosti Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ)

SŽZ sa aktívne zapája do legislatívnych procesov a v prípade potreby iniciuje vyjednávania s predstaviteľmi vlády a ďalšími štátnymi orgánmi, aby sa zlepšili legislatívne a ekonomické podmienky na podnikanie pre živnostníkov, malé a stredné podniky (ďalej len „MSP“).

SŽZ usiluje o zlepšovanie sociálneho postavenia a sociálnej ochrany živnostníkov, ktorí tvoria významnú súčasť ekonomiky v krajine.

SŽZ poskytuje svojim členom informačný servis prostredníctvom pravidelného elektronického newslettra, webového sídla a sociálnych médií;  koordinuje spoločné aktivity členských organizácií vo vzťahu k inštitúciám štátneho, verejného a súkromného sektora; reprezentuje ich požiadavky a návrhy na úrovni vlády a parlamentu, ako aj v rôznych poradných orgánoch a komisiách.

SŽZ aktívne spolupôsobí v oblasti európskeho a národného sociálneho dialógu, je členom Európskej konfederácie staviteľov (EBC), zakladajúcim členom Slovak Business Agency, pridruženým členom Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

szz-lm
sqr021-col1
diskusne_forum_buducnos_podnikania_na_slovensku_1_20230612_1656832749
sqr031-col1

O nás

SŽZ vznikol v roku 1992 ako združenie živnostenských spoločenstiev a profesijných cechov. SŽZ sa považuje za nástupnícku organizáciu Slovenského živnostenského zväzu, ktorý na Slovensku existoval do roku 1952, keď boli tieto inštitúcie a ich majetok znárodnené. Etablovanie SŽZ po obnovení slobodného podnikania v 90tych rokoch 20. storočia posilnil projekt realizovaný s Remeselnou komorou TRIER, ktorý podporila nemecká vláda. Projekt bol zameraný na finančnú, materiálnu a personálnu pomoc, vytváranie nových regionálnych živnostenských spoločenstiev a cechov, ich posilnenie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy a na pomoc pri zvyšovaní kvality remesiel.

SŽZ poskytuje poradensko-konzultačné služby svojim členom aj verejnosti, organizuje odborné semináre, pripravuje odborné publikácie. Príjmy zväzu tvoria členské príspevky, dotácie, prostriedky z projektovej spolupráce a príjmy z vlastnej hospodárskej činnosti.

30 rokov pôsobenia SŽZ

Za viac ako 30 rokov pôsobenia sme pomohli na Slovensku založiť desiatky živnostenských spoločenstiev, alebo cechov. Členská základňa sa tvorí v dvoch úrovniach, územná pôsobnosť – živnostenské spoločenstvá (ŽS) a profesijná pôsobnosť – cechy.

SŽZ zastupuje a presadzuje záujmy svojich členov v snahe:

– zabezpečiť pre nich významné spoločenské postavenie;- zrovnoprávniť ich v sociálnom dialógu v Slovenskej republike; 

– podporovať ich rozvoj tak, aby mohli rovnocenne a aktívne pôsobiť v spoločnom trhu EÚ.

Naším pôsobením významne ovplyvňujeme formovanie podnikateľského prostredia na Slovensku, osobitne vo vzťahu k živnostníkom a malým podnikateľom.

konferencia_perspektivy_zivnostenskeho_podnikania_ktora_sa_konala_da_862022__8_20220619_1222834576
sqr021-col1

Najdôležitejšie požiadavky SŽZ v oblasti legislatívy

  1. Zmysluplne zapojiť živnostníkov do systému sociálneho zabezpečenia s cieľom posilnenia ich sociálnej ochrany, napríklad presunom odvodov hradených do rezervného fondu solidarity do fondu sociálneho poistenia a inými úpravami.

  2. Navýšenie hranice obratu pre povinnú registráciu na DPH na úroveň 85.000 EUR, ktorá by reflektovala na nepriaznivú situáciu v podnikateľskom prostredí spôsobenú okrem iného aj vysokou mierou inflácie v predošlých rokoch a tiež by zohľadňovala možnosti na podporu MSP, ktoré priniesla nová smernica EÚ o dani z pridanej hodnoty.
  1. Znížiť daňovo-odvodové zaťaženie príjmov zamestnancov z pracovného pomeru – ako súčasť boja s nelegálnou prácou a švarc systémom pri „zamestnávaní“ na živnosť. Zároveň sa tým zlepší sociálne postavenie ľudí, ktorých firmy zamestnajú formou riadneho pracovného pomeru, pri nástupe do dôchodku.

  2. Vytvoriť právny rámec pre odovzdanie živnostenského podniku rodinným príslušníkom pri odchode do dôchodku, zvlášť s ohľadom na prevod majetku zaradeného do podnikania.

  3. Vyžadovať odbornú spôsobilosť pre podnikanie formou živnosti pre zásadne širší okruh profesií, než ustanovuje aktuálny obsah Prílohy 1 a Prílohy 2 živnostenského zákona, s cieľom podporiť kvalitu poskytovaných služieb s ohľadom na ochranu zdravia a majetku spotrebiteľov a znížiť počet nepravých, resp. tzv. nútených živnostníkov.

Prezidenti Slovenského živnostenského zväzu

Anton BUBEN

1992 - 2005

JUDr. Peter MASÁR

2005 - 2009

Stanislav Čižmárik

2009 - súčasnosť

Najvýznamnejšie míľniky v činnosti SŽZ

1992 – Založenie Slovenského živnostenského zväzu

1995 – 2002 Dlhodobý projekt spolupráce s Ústredným zväzom nemeckých remesiel (ZDH) realizovaný prostredníctvom Remeselnej komory v Trevíri, ktorý pomohol vybudovať Slovenský živnosten a podporoval jeho členskú základňu,

1998 Memorandum o spolupráci a porozumení medzi SŽZ a maďarským združením podnikateľov IPOSZ

1999 Spoločný stánok členských firiem SŽZ na Medzinárodnom veľtrhu remesiel v Mníchove, Nemecko

2010 Spoločný stánok členských firiem na Remeselnej výstave Celje, Slovinsko

2015 Odborná konferencia: „Skvalitňovanie podnikateľského prostredia a problém čierna práca“ v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR

2018 Stánok na výstave CONECO, Racionenergia v Bratislave

2019 Vydanie videí k propagácii remesiel: kachliar, pekár, kamenár, strechár, maliar

2020 Vydanie príručky BOZP pre živnostníkov v spolupráci s SBA a Národným inšpektorátom práce

2020 – 2022 Webináre o zelenom verejnom obstarávaní v rámci projektu XPRESS-HORIZON2020

2022 Odborná konferencia o živnostenskom podnikaní: Perspektívy živnostenského podnikania

2023 Moderovaná diskusia s predstaviteľmi politických strán: Budúcnosť podnikania na Slovensku

2024 Podpísanie Memoranda o spolupráci so Sociálnou poisťovňou

Výročná konferencia : Chýbali by nám živnostníci? Význam živnostenského podnikania pre ekonomiku a spoločnosť

2025 Výročná konferencia: Konkurencieschopnosť malého podnikania – živnostníci a mikropodniky v meniacom sa hospodárskom prostred