Prieskum: Podnikatelia tvrdia, že vláda nerieši súčasnú energetickú krízu dostatočne
Publikované: 2.10.2023Energetická kríza, ktorá negatívne vplýva nielen na domácnosti, ale aj na podniky, je postrachom už od minulého roka. Firmy stále platia vysoké ceny za elektrinu a plyn. Štátna pomoc pre malé a stredné podniky sa v septembri 2023 končí, a tie veľké sa jej podľa všetkého ani nedočkajú. Až 65 % slovenských podnikateľov si nemyslí, že sa vláde darí riešiť práve prebiehajúcu energetickú krízu.
Väčšina podnikateľov je nespokojná
V podnikateľskom sektore sa často práve zvýšené ceny energií pretavujú do zvýšených cien za služby alebo produkty, čo priamo ohrozuje nákupné možnosti ich zákazníkov a celkovú konkurencieschopnosť, a to nielen doma, ale aj v rámci regiónu.
Podľa najnovších výsledkov prieskumu spoločnosti 123dopyt, ktorá skúmala spokojnosť podnikateľov s tým, ako sa vláde darí riešiť prebiehajúcu energetickú krízu, si len necelých 35 % z oslovených myslí, že vláda si v tejto veci dobre plní svoje povinnosti.
„Z výsledkov prieskumu môžeme konštatovať, že s postupom vlády ohľadne riešenia energetickej krízy sú nespokojní najmä podnikatelia z Trnavského a Prešovského kraja,“ hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti, ktorá realizovala prieskum medzi slovenskými podnikateľmi.
Domácnosti pristúpili na úsporné opatrenia
Práve energetická kríza motivovala bežných ľudí k hľadaniu riešení pre úsporu nákladov, ako predísť vysokým účtom za elektrinu, plyn či kúrenie a nespoliehať sa len na štát. Podľa typu zákaziek sa domácnosti sústredili na rôzne úsporné opatrenia, ako sú napríklad rekonštrukcia budov, zateplenie fasády, výmena okien, inštalácia fotovoltiky a rekuperácie, či výmena kotlov.
„Za prvých osem mesiacov roku 2023 evidujeme napríklad nárast pri zatepľovaní striech na úrovni 143 % oproti minulému roku a zateplenie domov medziročne stúplo o 137 %,“ informuje ďalej O. Kočí.
Podľa analýzy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) z júla tohto roku je trend vývoja cien síce aktuálne priaznivý, keďže pomaly, ale stabilne klesajú. Ak by sa však platné opatrenia vlády koncom roka 2023 skončili zo dňa na deň, Slováci by si za energie poriadne priplatili, pretože pomalý pokles cien nestačí na vyrovnanie prudkého zdraženia spôsobeného nedostatkom ropy a plynu v Európe z minulého roku.