Môžu si živnostníci zvýšiť budúci dôchodok?

Publikované: 5.12.2022

Na výšku penzie vplýva aj výška odvodov, ktoré si živnostník platí. Minimálne odvody posiela približne 80 % živnostníkov a práve im hrozí v budúcnosti nízky dôchodok.


Platením nízkych odvodov majú síce SZČO k dispozícii viac peňazí ako zamestnanci, platenie minimálnych odvodov sa však odrazí na výške budúcej penzie aj dávkach od štátu. Platiť nízke odvody umožňuje SZČO možnosť uplatňovať si paušálne výdavky. Na ich základe si môže živnostník odpočítať až 60 percent z príjmov bez ohľadu na to, aké sú jeho skutočné výdavky. Týmto spôsobom si SZČO vie znížiť daňový základ aj vymeriavací základ pre platenie odvodov. Práve z neho sa živnostníkovi počítajú napríklad dávky v nezamestnanosti aj dôchodok. V roku 2022 platí minimálny vymeriavací základ vo výške 566,50 eura. Minimálny vymeriavací základ je vo výške polovice priemernej mzdy spred dvoch rokov. Ak si teda živnostník platil len minimálne odvody, bude mať nárok na starobný dôchodok v približne polovičnej výške, ako keby bol zamestnaný a poberal priemernú mzdu.

Pri výpočte dôchodku platí, že ak si niekto zarábal celý život na základe živnostenského oprávnenia, pravdepodobne mu vznikne nárok na minimálny dôchodok. Priemerný starobný dôchodok dosahoval podľa údajov Sociálnej poisťovne na konci septembra 517,42 eura a predčasný starobný dôchodok 503,96 eura. V akej výške dostane dôchodca minimálny dôchodok, závisí od počtu odpracovaných rokov. Ak odpracoval 40 rokov, dostane približne 378 eur, za 45 odpracovaných rokov 410 eur, čo je výrazne menej ako priemerný starobný dôchodok v krajine. Živnostníci s minimálnymi odvodmi teda musia počítať s tým, že pod skončení podnikania a odchode do dôchodku sa im výrazne znížia príjmy. Okrem povinných odvodov sa im oplatí si na dôchodok šetriť aj inou formou. Rozhodnúť sa môžu pre viaceré možnosti, ktoré im pomôžu zvýšiť si budúcu penziu. Jednou z možností je platenie si dobrovoľných odvodov do Sociálnej poisťovne, do druhého dôchodkového piliera. Šetriť si môžu aj cez tretí pilier, takzvané doplnkové dôchodkové poistenie. Príspevky do tretieho piliera im navyše pomôžu ušetriť na daniach. Sporiť si môžu živnostníci aj sami, a to cez rôzne formy investovania.

Zvýšiť penziu pomôžu najmä dobrovoľné príspevky do druhého piliera. Ak sa živnostník rozhodne zvýšiť si dôchodok takouto formou, musí uzatvoriť zmluvu o zasielaní takýchto príspevkov s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Ak si chcete zvýšiť dôchodok našetrenými peniazmi, mali by ste začať čím skôr. Pri dlhom sporení platí, že sporiteľ má výhodu z toho, že inkasuje aj úroky z úrokov. Výhodou dlhšieho sporenia je aj to, že možno využiť aj fondy, ktoré z dlhodobého hľadiska prinášajú vysoké zisky, no neoplatí sa do nich investovať na krátky čas, pretože sa vyznačujú vysokou kolísavosťou. Hodnota investície sa teda môže výrazne meniť, a to smerom nahor, ale aj nadol.


Zdroj: https://uzitocna.pravda.sk/zivnostnik/clanok/648439-mozu-si-zivnostnici-zvysit-buduci-dochodok/