Váhostav sa vyhráža živnostníkovi exekúciou. Firma mu pritom dlhuje oveľa viac

Publikované: 12.11.2015
Konkrétne príbehy veriteľov Váhostavu ukazujú, ako je sektor stavebníctva chorý a proces reštrukturalizácie niekedy nespravodlivý. Živnostník Vladimír Janek tri mesiace bagroval na diaľničnom úseku pri Hubovej. Pracoval pre firmu Váhostav, ale za odvedenú prácu mu doteraz nedala peniaze. Naopak - drobný podnikateľ bude musieť zaplatiť stavebnému gigantu, ktorý sa nachádza v reštrukturalizácii. Ak neuhradí päť tisíc eur Váhostavu, skončí v exekúcii.
 
 

Skončil po troch mesiacoch

„V minulom roku som v mesiacoch júl, august a september robil pre Váhostav. Keď som videl, že spoločnosť nechce preplatiť faktúry, tak som radšej skončil,“ hovorí Janek, ktorý nedokáže zakryť svoj hnev. Dokonca ho firma volala aj neskôr na diaľnicu pri Martine s tým, že tam dostane zaplatené hneď. „Musel som to odmietnuť, pretože som už viac nemienil robiť na podvodníkov.“ Keď sa Váhostav tento rok dostal do reštrukturalizácie, tak živnostník ani veľmi nečakal, že by sa niekedy ešte dostal k svojim peniazom.

O to viac bol šokovaný, keď pred pár mesiacmi dostal od spoločnosti výzvu na zaplatenie faktúry vo výške zhruba štyri tisíc eur. „Ani som na to ani nereagoval. Z čoho som im mal zaplatiť, keď mne dlžili násobne viac,“ pokračuje Janek. Po pár týždňoch prišla druhá výzva a na tú už zareagoval a odpísal spoločnosti, že, ak mu uhradia jeho faktúry, tak nemá problém zaplatiť aj on.

 

Predražená nafta

Odpovede priamo od Váhostavu sa už nedočkal. Až koncom minulého mesiaca dostal platobný rozkaz zo súdu v Liptovskom Mikuláši. V ňom sa uvádza, že do 15 dní musí zaplatiť Váhostavu, inak splatenie faktúry začne vymáhať exekútor. Medzi tým sa dlžná suma navýšila o úroky a poplatky na päť tisíc eur. „Neviem, z čoho to mám zaplatiť, keďže nemám toľko peňazí,“ tvrdí Janek.

Táto pohľadávka vznikla tak, že bagrista si tankoval pohonné hmoty z pumpy, ktorú na stavbe zabezpečil Váhostav. Podľa Janeka až neskôr spolu s ďalšími malými dodávateľmi zistili, že firma na nich zarábala aj na nafte. „Za liter nafty nám účtovali o približne 10 centov viac, než by sme zaplatili na bežných pumpách,“ dodáva Janek.

Postup Váhostavu

Samotný Váhostav obhajuje svoj postup s tým, že musí postupovať podľa platných právnych predpisov.

„Ak by Váhostav nevymáhal od ktoréhokoľvek obchodného partnera neuhradené pohľadávky, tieto spoločnosti by sa podľa platných zákonov okrem iného bezdôvodne obohatili, čo by museli neskôr vrátiť,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Tomáš Halán. Podľa neho nemožno obe faktúry spájať. „Ide o dva rozdielny prípady. Tým, že si pán Janek uplatnil sumu 9196 eur voči Váhostavu v rámci reštrukturalizácie, dostane túto sumu vyplatenú podľa prijatého reštrukturalizačného plánu,“ pokračuje Halán.

Ako ďalej vysvetľuje firma, vzájomné započítanie faktúr nebolo možné, lebo zákon to vylučuje a navyše by sa dopustila napríklad trestného činu krátenia veriteľov. Na otázku, či Váhostav pristúpi hneď k exekúcii, Halán povedal, že spoločnosť nevylučuje možnosť splátkového kalendára alebo inej formy dohody.

Žiadny trestný čin

Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala tvrdí, že pohľadávku si živnostník mohol voči Váhostavu jednostranne započítať len do začatia reštrukturalizačného konania. Po začatí reštrukturalizácie už túto možnosť nemá. Na základe spoločnej dohody by však mohlo prísť k započítaniu.

Podľa Palu by určite nebolo trestným činom, ak by sa počas reštrukturalizácie Váhostav so živnostníkom dohodol na vzájomnom započítaní pohľadávok, najmä v prípade, ak išlo o zanedbateľnú sumu z hľadiska stavebnej spoločnosti.


(12.11.2015)

Zdroj: Aktuality, Aktuality.sk - http://www.aktuality.sk/clanok/308017/vahostav-sa-vyhraza-zivnostnikovi-exekuciou-firma-mu-pritom-dlhuje-ovela-viac/#