Koniec malých centoviek. O starosť menej pre podnikateľov i bežných ľudí.
Publikované: 22.6.2021Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Z peňaženiek by mohli zmiznúť už v priebehu budúceho roka.
Centrálna banka zrušenie používania najmenších euromincí plne podporuje už nejaký čas a vníma tento krok pozitívne. Legislatívny proces je však v rukách ministerstva financií, následne vlády a parlamentu. Podľa guvernéra centrálnej banky Petra Kažimíra by sa začiatok projektu mohol stihnúť od 1. januára.
Fungovať bude duálny režim
Podľa guvernéra centrálnej banky Petra Kažimíra by sa začiatok projektu mohol stihnúť od 1. januára. Išlo by o obdobie duálneho režimu, aby bol priestor na prispôsobenie sa podmienkam. A úplne naostro by to mohlo podľa neho začať fungovať možno už od budúceho leta.
Koniec centoviek a dvojcentoviek sa obchodníkom pozdáva
„My sa veľmi tešíme, ak tento projekt dostane zelenú. Pretože to bude znamenať menšie výdavky pre podnikateľov,“ skonštatoval Kažimír. Hlavne v oblastiach, ktoré sú aj v súčasnosti najviac postihnuté, ako napríklad gastrosektor alebo ubytovanie. Článok: Koniec centoviek a dvojcentoviek sa obchodníkom pozdáva.
Teda tam, kde podnikatelia pracujú s drobnými mincami. Podľa Kažimíra ide o náklady v miliónoch eur. Tie musia v súčasnosti podnikatelia vynakladať na spracovanie mincí.
Zmenou legislatívy sa ušetria náklady aj Národnej banke Slovenska. „Pretože každý rok doobjednávame dorážku nových eurocentov,“ skonštatoval Kažimír. Zároveň doplnil, že podľa neho táto zmena by nemala mať výrazný vplyv na ceny tovarov a služieb.
„Pevne verím, že v tejto atmosfére pohybu cien to nebude mať žiadny vplyv, pretože tu máme úplne iné faktory na pohyb cien. Zaokrúhľovanie eurocentov by malo mať na pohyb cien len zanedbateľný vplyv,“ povedal Kažimír.
Spokojný bude aj bežný občan
Zároveň si myslí, že aj Slováci budú spokojní s tým, že čoraz menej drobných centov im bude ťažiť peňaženky. Práve jedno a dvojcentovky tvoria podstatnú časť euromincí v obehu. Z celkového počtu euromincí v obehu na Slovensku tvoria tieto najmenšie viac ako 60 percent.
Ich nominálna hodnota však na všetkých eurominciach v obehu predstavuje len pár percent.
Zdroj: https://ekonomika.pravda.sk/