Návrh na doplnenie dokumentu „Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030“
Publikované: 20.11.2019Slovenský živnostenský zväz ako reprezentant živnostníkov, malých a stredných podnikateľov v oblasti remeselných prác a v oblasti služieb, považuje odborné vzdelávanie a výchovu mladých ľudí za jednu z kľúčových priorít pre zachovanie kvality remesiel a ich ďalší rozvoj aj v podmienkach nastupujúcej digitálnej ekonomiky. Pre naplnenie tejto priority je nevyhnutné zamerať sa primárne
I. na zefektívnenie systému odborného vzdelávania v technických smeroch a
II. na vytvorenie kvalitného vzdelávacieho prostredia.
Pre dosiahnutie kľúčovej zmeny v oblasti rozvoja ľudských zdrojov preto navrhujeme v dokumente „Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030“, v časti Integrovaný rozvojový program I. – Prírodné zdroje, ľudské zdroje a kultúrny potenciál – v kapitole I.2 Rozvoj ľudských zdrojov v súlade s európskym pilierom sociálnych práv, upraviť podkapitolu I.2.1 Zvýšenie kvality vzdelávania vrátane vzdelávania dospelých a rozvoj ľudských, materiálnych, technických a inštitucionálnych kapacít vzdelávacieho systému nasledovne:
V časti návrhov na zlepšenie analyzovaného stavu zmeniť bod
• zvýšenie podielu odborného stredoškolského vzdelávania,
nasledovne
• zvýšenie podielu a kvality odborného stredoškolského vzdelávania.
V časti navrhovaných opatrení „Toto dosiahneme prostredníctvom:“ navrhujeme za bod 43. doplniť nasledovné body:
44. Podpory úzkej spolupráce stredných odborných škôl s profesijnými cechmi a združeniami, združujúcimi zamestnávateľov v rôznych odvetviach, aby sa zásadne zlepšilo materiálne aj personálne zabezpečenie praktického vyučovania.
45. Zriadením centier odborného vzdelávania v regiónoch so špičkovým vybavením pre spoločensky potrebné remeslá, ktoré budú poskytovať sekundárne aj terciárne vzdelávanie v remeslách.
46. Zavedením centrálnych, celoštátne riadených, transparentných prijímacích pohovorov na stredné školy v elektronickej forme a motivačným nastavením potrebnej úrovne výsledkov pre kvalifikovanie sa žiaka na štúdium na gymnáziu. Toto nastavenie aplikovať rovnako v 1. aj v 2.kole prijímacích pohovorov a dodržať aj v 2.kole nastavené plány výkonov stredných škôl.
47. Motivačným mzdovým hodnotením pre majstrov odbornej výchovy, ktoré zabezpečí, aby sa do vzdelávania zapájali aj skutoční odborníci z praxe a vytvorením podmienok, aby sa tieto osoby mohli pedagogicky vzdelávať popri zamestnaní (náhrady mzdy počas obdobia vzdelávania, vytvorenie študijných odborov na vysokých školách).
48. Vytváraním podmienok v materských a základných školách pre budovanie vzťahu k manuálnej práci u detí a povzbudzovať ich v rozvoji technického nadania a zručností, ktoré preukážu. Záujem detí je potrebné podporiť aj celoplošnou propagáciou remeselných povolaní v médiách.
Nasledovné body budú prečíslované.
V Bratislave, dňa 25.7.2019