Po dobrých správach pre podnikateľov prišli vyššie odvody
Publikované: 12.10.2016Podvod na podnikateľoch. Tak odborníci nazývajú zmeny, ktoré minulý týždeň predstavila vláda.
Rozhodla sa, že zmení stropy na sociálne a zdravotné odvody. Novinky sa dotknú nielen lepšie zarábajúcich ľudí, ale aj živnostníkov či eseročiek.
Sklamanie po eufórii
O čo vlastne ide? Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny navrhuje zvýšiť maximálny strop na sociálne odvody zo súčasných 4290 eur na 6181 eur. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker navrhuje zase strop na zdravotné odvody zrušiť úplne.
Zmena sociálnych odvodov sa podľa odhadov poisťovne dotkne 350 živnostníkov a takmer 15-tisíc ľudí. Rovnakého počtu osôb by sa mala dotknúť aj zmena v zdravotných odvodoch.
Negatívne vnímajú zmeny najmä podnikatelia, ktorí si vyplácajú dividendy. V súčasnosti totiž aj z dividend platia zdravotné odvody. A tie sa im výrazne zdvihnú. Pritom mnohí podnikatelia si napríklad nevyplácali dividendy každý rok, pretože ak zrátaním zisku prekročili odvodový strop, mohli ušetriť.
V prípade, že parlament schváli zmenu a odvodový strop zruší, podnikatelia na to doplatia.
Exminister práce Jozef Mihál preto na svojom facebookovom profile odporúča podnikateľom – eseročkám vyplatiť si dividendy ešte tento rok. „Ak zaváhate a vyplatíte si ich až v roku 2017 alebo neskôr, tak budete zdravotné odvody platiť z celej sumy, lebo maximálny základ bude zrušený,“ píše Mihál. Mieri tým najmä na tých podnikateľov, ktorí si dividendy nevyplatili od roku 2011.
Podľa členky Slovenskej komory daňových poradcov Alice Ordy Oravcovej je možné, že sa vyšším poplatkom v budúcom roku vynasnažia podnikatelia vyhnúť. Napríklad tak, že si zmenia hospodársky rok, alebo si presunú náklady z roku 2016 do roku 2017, aby si vyplatili dividendy ešte s limitom.
Možnosťou je tiež, že si dajú do účtovných nákladov všetky náklady. "Čo znamená, že zaplatia dane vo výške akej majú, ale budú platiť menšie zdravotné poistenie."
Oravcová si myslí, že je možné, že sa zmena sa starých dividend nedotkne, pretože aj pri dividendovej dani bol akceptovaný princíp zákazu retroaktivity.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ žiaden legislatívny návrh nepredstavilo.
Prechod na eseročky?
Rovnako zaskočení zrejme po návrhu ostali živnostníci, ktorí sa ešte nedávno tešili zo zvýšenia paušálnych výdavkov zo 40 na 60 percent. Náklady si jednoducho vypočítajú ako percento z príjmu.
Teraz však zaplatia vyššie sociálne aj zdravotné odvody. Podľa odborníkov sa preto dá očakávať, že lepšie zarábajúci živnostníci prejdú na eseročku, tak ako to vo veľkom robili po roku 2013.
Zdroj: Michaela Kušnírová, SME.sk - http://ekonomika.sme.sk/c/20349907/po-dobrych-spravach-pre-podnikatelov-prisli-vyssie-odvody.html